Narty

Poradnik – jak właściwie dobrać narty?

By 31 sierpnia 2018 Brak komentarzy

Wyjazd na narty należy do jednej z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu zimą. To doskonała okazja, aby spędzić czas w towarzystwie bliskich – rodziny i przyjaciół – i zrelaksować się na górskich stokach. Narciarstwo to jedna z popularniejszych zimowych aktywności, która pozwala na dobrą zabawę dla wszystkich- dla dorosłych oraz dzieci, dla tych bardziej zaawansowanych oraz początkujących, dla amatorów długich zjazdów, jak i dla tych którzy doceniają przerwy w przystokowych barach.Jedank, aby w pełni cieszyć się urokami zimowego wyjazdu w góry, należy zadbać o odpowiedni sprzęt. Chodzi oczywiście o ciepły i komfortowy strój narciarski, kask, który będzie chronił przed upadkami, odpowiednio dopasowane buty narciarskie oraz podstawę wyposażenia narciarza, czyli… narty.

Kiedy podjąć decyzję o zakupie

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy jeździmy na tyle często na narty, aby kupować własny sprzęt. Dla osób, które korzystają z nart sporadycznie, ciekawym rozwiązaniem jest wypożyczenie nart w wypożyczalni (https://contingent.pl/wynajem-nart/). Zaletą korzystania z wypożyczalni jest fakt, że odbieramy w pełni przygotowany i dopasowany dla nas sprzęt- nie musimy martwić się przygotowaniem sprzętu przed sezonem oraz przechowywaniem sprzętu w okresie letnim. Kolejnym plusem korzystania z wypożyczalni jest możliwość testowania różnych modeli nart, aby wybrać te, na których będzie nam się najlepiej jeździć. Po przetestowaniu paru modeli nart będziemy bogatsi o pierwsze doświadczenia i będziemy mogli podjąć bardziej świadomą decyzję odnośnie sprzętu. W tym artykule zwracamy uwagę na podstawowe kwestie, które przydadzą się, gdy zdecydujemy się na zakup swoich własnych nart.

Co wziąć pod uwagę podczas kupowania nart?

Podczas wybierania idealnych nart tak naprawdę liczą się trzy podstawowe kwestie, to jest – umiejętności, wzrost + waga oraz preferencje odnośnie sposobu użytkowania. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od sprzętu narciarskiego. Chcemy jeździć rekreacyjnie i czerpać z tego maksimum przyjemności, czy mamy ambicje udoskonalać umiejętności i coraz odważniej szusować po stokach? Większość z nas ma tendencję do wybierania zbyt ambitnych nart, niedostosowanych do aktualnego poziomu zaawansowania oraz możliwości fizycznych. Obiektywna ocena tego, co już potrafimy, to kluczowa kwestia, aby sprzęt pozwalał nam się cieszyć narciarstwem w pełni. Nie ma sensu kupować sprzętu dla profesjonalistów, gdy nie mamy wystarczającego poziomu umiejętności oraz odpowiedniej siły fizycznej. Tu także sprawdza się odwieczna zasada, według której trzeba liczyć siły na zamiary. W kwestii sprzętowej warto poradzić się eksperta w naszym sklepie stacjonarnym https://contingent.pl/kontakt/, który pomoże w wyborze oraz opowie o nowościach na rynku, zastosowanych technologiach.
Reasumując – osoby, które preferują krótkie skręty, na mniejszych prędkościach, na dobrze przygotowanym stoku, potrzebują zupełnie innych nart niż zawodowcy i narciarze, którzy specjalizują się w zjazdach poza trasami. Miłośnicy ekstremalnych wrażeń w głębokim puchu powinni wybierać narty z rockerem, które są tak wyprofilowane, aby przód i tył narty był wygięty ku górze. W efekcie obszar kontaktu narty ze śniegiem mieści się w centralnej części, co skraca długość krawędzi i ułatwia samo skracanie. Ci, którzy wolą standardowe, klasyczne zjazdy na stoku, mogą z kolei postawić na zwykłe narty carvingowe (czyli taliowane). Takie narty są węższe na środku, przy bucie, natomiast są szersze na końcach, przy dziobie i piętce narty, dzięki czemu gwarantują komfortową jazdę i bezproblemowe skręcanie.

Długość ma znaczenie

Do innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze nart, jest ich długość, wspomniane wyżej taliowanie, szerokość, konstrukcja, twardość i sztywność wzdłużna. Dopiero na sam koniec warto uwzględnić design – nigdy nie robimy tego w pierwszej kolejności, ponieważ podstawowa zasada mówi, że sprzęt narciarski musi być najpierw dobry, a dopiero później ładny i efektowny.
Priorytetową kwestią w przypadku zakupu nart jest ich długość. Narty nie mogą być zbyt krótkie, ani długie, ponieważ niedopasowany sprzęt będzie ograniczał możliwości rozwoju umiejętności. Wówczas nie będziemy mogli wycinać skrętów precyzyjnie na krawędzi, ani komfortowo i pewnie szusować na większych prędkościach. Dopasowując narty, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę swój wzrost i wagę. Właściwy stosunek długości narty do wzrostu narciarza to skomplikowana kwestia, która tak naprawdę zależy od wielu czynników, nawet od rodzaju nart (użytej technologii) oraz umiejętności potencjalnego użytkownika. Dlatego podczas zakupów bezpośrednio w sklepie warto poprosić o radę doświadczonego sprzedawcę. Ogólna zasada mówi, że im narta dłuższa, tym bardziej jest stabilna, bardziej odporna na drgania i dużo lepiej trzyma się toru jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że z długością nie można przesadzać – zbyt długie narty są mniej podatne na skręcanie. Osoby, które stawiają na maksymalny komfort jazdy, pewność i stabilność przy szybszej jeździe, powinny wybrać dłuższy wariant. Miłośnicy krótkich śmigów – krótszy.

Szerokość i twardość poprzeczna

Nie tylko długość, ale także szerokość narty ma znaczenie i przekłada się na zwrotność desek. Na dobrze przygotowanej, wygładzonej trasie sprawdzi się świetnie wąska klasyczna narta – taki kształt pozwala swobodnie i łatwo wykonywać skręty na krawędzi. Ponadto węższa narta szybciej reaguje na polecenia narciarza. Poza trasą podczas indywidualnej jazdy o wiele lepiej sprawdzą się jednak szerokie narty (mówimy o wymiarach powyżej 80 mm) – większa szerokość oznacza lepszą wyporność narty w puchu, a więc wygodniejszą jazdę w głębokim śniegu.
Ważną kwestią jest też twardość poprzeczna desek. Zależność jest dość prosta – im narta bardziej twarda, tym mniej podatna na skręcanie. Razem ze wzrostem twardości dłuższa część krawędzi deski lepiej i mocniej przylega do stoku – w rezultacie narta dużo szybciej reaguje na polecenia narciarza. Nie można jednak przesadzać w żadną stronę, ponieważ zbyt miękkie narty ulegają z kolei skręceniu i przez dużo mniejszą powierzchnię styczną krawędzi z podłożem wyróżniają się dużo gorszą przyczepnością na lodzie, co może powodować mniejszą stabilność. Są jednak „przyjemniejsze” w obsłudze dla początkujących narciarzy. Wnioski? Razem ze wzrostem prędkości jazdy, poprawą umiejętności narciarskich i twardszym stokiem powinna rosnąć twardość naszych nart.

Pozostałe parametry

Kupując narty, warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka parametrów – sztywność wzdłużną (flex), tłumienie drgań oraz elastyczność. Mówiąc ogólnie, sztywna narta zapewnia lepsze prowadzenie na twardej trasie przy jeździe z dużą prędkością, jednak nie sprawdza się tak dobrze przy wykonywaniu skrętów carvingowych (ponieważ nie przylega zbyt ściśle do podłoża – dla osób mniej wprawnych techniczniemoże to być niekomfortowe). Jeśli zależy Ci na profesjonalnym sprzęcie nadającym się do sportu wyczynowego, wybierz sztywniejszą nartę.
Specjaliści zwracają też uwagę na kwestię tłumienia drgań. Jeśli narty dobrze tłumią wstrząsy, zmniejsza się drganie nart podczas zjazdów z dużą prędkością, a zarazem narciarz nie odczuwa negatywnego wpływu wstrząsów na swój organizm. Im lepsze tłumienie, tym większy komfort szusowania. Ta zależność wynika z materiału, z którego wyprodukowano narty oraz użytej technologii – właśnie dlatego nie warto oszczędzać na zakupie sprzętu, tylko nastawić się na jednorazowy wydatek, który pozwoli w pełni cieszyć się z jazdy. Będzie on nieco wyższy, ale bardzo opłacalny w perspektywie długiego i satysfakcjonującego użytkowania.
Elastyczność to kolejna kwestia, nad którą warto się pochylić, przygotowując się do wyboru idealnych desek. Otóż podczas skrętu narta poddawana jest naciskowi – to rodzaj energii, którą narty są w stanie „oddać” w postaci dodatkowego przyspieszenia podczas wychodzenia ze skrętu. Odpowiednia elastyczność nart, indywidualna na każdego narciarza, pozwala na osiągnięcie dodatkowego przyspieszenia podczas wychodzenia ze sprzętu. Jeśli narty będą miały miękkie końce, będą prowadzić się bardzo żywo i lekko. Z każdym kolejnym zakrętem będą osiągać dodatkową porcję energii kinetycznej. Jeśli z kolei elastyczne będą przede wszystkim dzioby, po każdym skręcie deska dużo szybciej wróci do swojego naturalnego kształtu, zachowując lepszy kontakt krawędzi z podłożem. Taka narta mniej drga i spokojnie się prowadzi, dlatego właśnie taki wariant powinny wybrać osoby rozpoczynające swoją wielką przygodę z szusowaniem.

Na koniec – przyjemności

Uwzględniając wszystkie z powyższych czynników, wybór idealnych nart nie powinien już sprawić Ci większych problemów. Kiedy jednak przemyślisz kwestię taliowania, długości, szerokości, twardości i elastyczności, a także ocenisz swoje siły i umiejętności narciarskie, powinieneś dojść do wniosków, które ułatwią Ci podjęcie decyzji. Jednak zakup nart, które będą dobrze dopasowane do Ciebie, Twoich umiejętności, możliwości fizycznych, jest skomplikowaną kwestią. Zawsze możesz się poradzić eksperta, gdy nie jesteś pewny, czy Twój wybór jest właściwy. Gdy nie rozumiesz tych wszystkich parametrów, ekspert opowie w prostych słowach, co oznaczają wszystkie symbole oraz wytłumaczy w czym pomogą Ci użyte technologie. Na sam koniec nie zapomnij o najprzyjemniejszym dylemacie – kolorze i atrakcyjnym designie nart…Z odpowiednim sprzętem poprawisz swoje umiejętności, będziesz mógł osiągać większe prędkości, poczujesz się pewnie oraz bezpiecznie, ciesząc się aktywnym wypoczynkiem w gronie rodziny i przyjaciół.

Skomentuj

error: Content is protected !!